Poreklo i istorijat
Posni kolač sa šargarepom je popularni desert koji se sprema u različitim varijantama širom sveta, ali je posebno prisutan u zemljama Balkana, gde se često pravi tokom postova i prazničnih dana kada je zabranjena upotreba namirnica životinjskog porekla. Ovaj kolač spada u kategoriju zdravih poslastica jer koristi šargarepu, koja je bogata vitaminima i vlaknima, i ne sadrži jaja ni mleko, što ga čini pogodnim za vegane, kao i za one koji poste.
Šargarepa se u kuvarstvu koristi na razne načine, ali je njen spoj sa brašnom, šećerom i začinima poput cimeta i karanfilića postao omiljen u pripremi kolača. Za ovaj kolač se često koriste i voćni džemovi, najčešće džem od kajsija, koji dodatno obogaćuju ukus. Čokolada i margarin (ili ulje) dodaju bogatstvo i sočnost, čineći kolač mekšim i sočnijim.
Sastojci:
- 1 šolja rendane šargarepe
- 1 šolja šećera
- 1,5 šolja brašna
- 1 šolja ulja
- 1 prašak za pecivo
- po ukusu malo cimeta i mlevenog karanfilića
- malo džema od kajsija
- 100 gr čokolade za mešenje
- komadić margarina ili malo ulja
Priprema:
Sve sastojke dobro izmešati, pa sipati u podmazan i pobrašnjen pleh. Peći na 200 stepeni oko pola sata.
Pečen kolač premazati džemom od kajsija i preliti glazurom od čokolade.
Glazuru pripremiti od otopljene čokolade, uz dodatak komadića margarina ili malo ulja.
Saveti i trikovi za pripremu
Saveti za sastojke:
Šargarepa: Uverite se da šargarepa bude sveža i rendana na sitnoj rende kako bi se ravnomerno pomešala sa ostalim sastojcima. Ova količina šargarepe daje kolaču prirodnu vlažnost i sladak ukus.
Šećer: Možete koristiti beli šećer, ali i kokosov šećer ili steviju kao zamenu, ako želite zdraviju opciju. U tom slučaju, obratite pažnju na količinu jer neki zaslađivači mogu biti slađi od običnog šećera.
Ulje: Ulje je ključni sastojak za sočnost kolača. Možete koristiti biljno ulje, kao što je suncokretovo ili ulje od semena grožđa, koje ne utiče na ukus kolača.
Začini: Cimet i karanfilić dodaju kolaču bogatstvo ukusa. Ako volite jači miris začina, slobodno povećajte količinu.
Čokolada: Za preliv možete koristiti tamnu čokoladu, koja je posna i daje bogatstvo ukusa. Ukoliko želite još intenzivniji efekat, možete dodati komadiće čokolade u samu smesu.
Saveti za pripremu:
Mešanje sastojaka: Kada dodajete suve sastojke (brašno, prašak za pecivo, začine) u vlažne, uvek ih postepeno dodajte da ne bi došlo do stvaranja grudvica. Dobro izmešajte sve dok smesa ne bude glatka.
Pazite na količinu ulja: Iako ulje daje sočnost, nemojte pretjerati. Preporučena količina je dovoljna da kolač bude mekan i vlažan.
Ostavljanje da se ohladi: Pustite kolač da se ohladi pre nego što ga prelijete čokoladom i džemom, jer će tako preliv bolje da se stegne i ne će se razliti.
Tehnike pečenja:
Temperatura rerne: Preporučuje se da rerna bude prethodno zagrejana na 180°C. Nemojte povećavati temperaturu, jer to može uzrokovati da kolač postane previše suv ili da se ne peče ravnomerno.
Provera pečenja: Da biste proverili da li je kolač gotov, ubacite čačkalicu u sredinu. Ako izađe čista, kolač je pečen. Ako se na čačkalici zadrži testo, ostavite ga još nekoliko minuta.
Kratko hlađenje: Nakon što je kolač pečen, neka se kratko ohladi u plehu, a zatim ga prenesite na rešetku da se potpuno ohladi. To pomaže da kolač zadrži svoju sočnost.
Predlozi za serviranje:
Serviranje sa voćem: Poslužite kolač sa svežim voćem, kao što su jagode ili borovnice, za dodatnu svežinu i kontrast ukusa.
Preliv od šlaga: Posni šlag može biti odličan dodatak ovom kolaču. Možete napraviti biljni šlag od kokosovog mleka ili sojinog vrhnja.
Posni sladoled: Ako želite luksuzniju varijantu, poslužite kolač uz posni sladoled od vanile ili čokolade.
Čuvanje i ostatci:
Čuvanje: Ovaj kolač se može čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi do 3 dana. Ako želite da ga sačuvate duže, stavite ga u frižider, ali imajte u vidu da može postati malo suvlji.
Zamrzavanje: Kolač možete zamrznuti tako što ćete ga umotati u plastičnu foliju i staviti u zamrzivač. Može se čuvati do 1 meseca. Preporučuje se da se odmrzne na sobnoj temperaturi pre nego što se poslužite.
Prilagođavanje i varijacije:
Za vegansku verziju: Ako želite još veganskiju varijantu, možete koristiti biljni zaslađivač umesto šećera, a za čokoladu odabrati onu koja ne sadrži mlečne sastojke.
Bezglutenska verzija: Umesto običnog brašna, možete koristiti brašno bez glutena, poput brašna od badema ili rižinog brašna. Ipak, imajte na umu da je tekstura kolača sa bezglutenskim brašnom nešto drugačija.
Dodaci u smesu: U smesu možete dodati orahe, lešnike ili čak suvo grožđe, za još bogatiji ukus i teksturu kolača.
Nutritivne vrednosti (po porciji, na osnovu standardne veličine porcije od 100g):
Nutrijent | Količina |
---|
Kalorije | 300 kcal |
Ugljeni hidrati | 45 g |
Proteini | 2 g |
Masti | 15 g |
Zasićene masti | 1.5 g |
Celična vlakna | 2.5 g |
Šećeri | 25 g |
Natrijum | 10 mg |
Zaključak:
Posni kolač sa šargarepom je jednostavan, ukusan i zdrav izbor za sve koji žele uživati u slatkim poslasticama, bez kršenja postnih pravila. Sa bogatstvom ukusa šargarepe, začina i čokolade, ovaj kolač će zadovoljiti i one koji nisu na postu. Takođe, možete ga prilagoditi svojim potrebama, dodajući različite sastojke i varijacije, čineći ga još zanimljivijim i ukusnijim.
Bakini kolači
Idite nazad na Bakin kuvar