Pratite naša uputstva i napravite vanilice po bakinom originalnom receptu. U starim dobrim vremenima svaka domaćica je redovno mesila ove jednostavne kolačiće, male, bele i okrugle, koji su se topili u ustima. Postoji mnogo recepata za pripremu vanilica (ili vanil-grancli), ali neka pravila moraju se poštovati. Najpre, da bi se „topile“ u ustima, moraju biti spremljene sa mašću! U vanilice ne ide prašak za pecivo, zamešeno testo treba pustiti da se „odmori“ pre pečenja. Peku se na tihoj vatri, na temperaturi od 180 stepeni, najduže 20 minuta, i treba da ostanu bele. Tradicionalno se koristi džem od kajsija ili šipka, ali može i neki drugi. Pre služenja moraju da odstoje, barem jedan dan, a najbolje nekoliko dana, u kartonskoj ili limenoj kutiji.
Recepti za pripremu vanilica su slični, suština je u tome da se stavlja dvostruko veća količina brašna od količine masnoće (na 250g putera ili margarina ili 200g masti ide 500g mekog brašna), doda se malo šećera, jedno jaje i jedno žumance i sok i kora limuna. Raskošnija varijanta sadrži mlevene orahe ili lešnike. Prave starinske vanilice vade se najmanjom okruglom modlom, da budu taman za jedan zalogaj. Naše bake koristile su u tu svrhu one starinske rakijske čašice malog promera.
Starinske vanilice (originalni recept)
Sastojci:
- 250gr masla ili 200g masti
- 4 kašike šećera
- 1 žumance i jedno celo jaje
- sok i rendana kora limuna
- 500g brašna (ili 100g mlevenih oraha i 400g brašna)
Priprema:
Maslo ili mast penasto umutiti, a zatim dodati žumance i jedno celo jaje, sok i rendanu koru limuna. Sad usuti brašno i šećer, zamesiti testo i ostaviti malo da se odmori. Potom razvući na pobrašnjenoj dasci koru debljine oko pola do jednog centimetra, pa vaditi modlom male pogačice. Redjati u podmazan pleh i peći na 180 stepeni oko 15-20 minuta, paziti da ostanu bele. Pečene vanilice premazati pekmezom i sastavljati dve po dve, pa uvaljati u prah šećer zamirisan vanilom.
Vanilice sa kiselom pavlakom
Sastojci:
- 200g masti
- 5 kašika kisele pavlake
- strugana kora jednog limuna
- 2 žumanceta
- malo šećera po ukusu
- 500g brašna
Vanilice sa orasima
Sastojci:
- 250g maslaca ili margarina
- 1 kašika masti
- 1 jaje i 1 žumance
- 500g brašna
- 200g šećera
- 200g mlevenih oraha
- malo strugane limunove kore
Posne vanilice sa orasima
Sastojci:
- 2 šolje oraha
- 1 šolja šećera i 1 kesica vanilin šećera
- 1 šolja ulja
- čašica rakije
- brašna po potrebi
Posne vanilice sa vinom
Sastojci:
- 250g margarina
- 200g šećera
- 200g mlevenih oraha
- šoljica belog vina
- 500g brašna
Posne vanilice
Sastojci:
- čaša od 2dl ulja
- čaša šećera
- 2 čaše brašna
- 2 kašike vinskog sirćeta
- malo praška za pecivo
Vanilice po bakinom originalnom receptu – Omiljeni Tradicionalni Kolačići
U svetu slatkiša postoje delikatesni dragulji koji ne samo da osvajaju nepce već nose i čitavu istoriju i tradiciju. Jedan od takvih dragulja su “vanilice”, kolačići koji neodoljivo podsećaju na mirisne predbožićne dane i nezaobilazni su deo svake slavske trpeze.
Ovi maleni, krhki kolačići prekriveni prah šećerom koji se topi u ustima. Njihova jednostavnost u receptu krije bogatstvo ukusa koji priziva sećanja na detinjstvo i bakine kuhinje.
Istorija Vanilica
Vanilice su jedan od najstarijih tradicionalnih kolača u našim krajevima, a njihovu istoriju pratimo kroz vekove. Smatra se da su vanilice svoje poreklo pronašle još u vreme starih Rimljana, a tokom vekova su bile neizostavan deo domaćih slavlja i okupljanja.
Originalni recept za vanilice se zadržao gotovo nepromenjen tokom godina, kombinujući najosnovnije sastojke poput brašna, šećera, masti ili putera, oraha i vanile. Ova jednostavnost u sastojcima doprinosi njihovom prepoznatljivom ukusu.
Sastojci i Priprema
Iako se recept može malo razlikovati od domaćinstva do domaćinstva, osnovni sastojci za vanilice su univerzalni. Potrebno je izmešati brašno, mast ili puter i mlevene orahe dok se ne formira testo koje se potom oblikuje u male kolačiće. Nakon pečenja, kolačiće treba umaći u prah šećer sa dodatkom vanile, dodatni pečat koji upotpunjuje njihov ukus.
Vanilice kao Simbol Tradicije
Osim što su izuzetno ukusne, vanilice su i simbol tradicije i zajedništva. Priprema ovih kolačića često je vezana za porodične rituale i okupljanja, gde se generacijama prenose recepti i tehnike pripreme. Upotpunjujući praznične trpeze, vanilice su neizostavan deo Božićnih i Uskršnjih proslava, ali se često pripremaju i za svečane prilike poput slava i rođendana.
Popularnost širom Sveta
Iako su vanilice izvorno tradicionalni kolači sa prostora Balkana, njihova popularnost je dostigla globalne razmere. Mnogi ljubitelji slatkiša širom sveta su otkrili čaroliju ukusa ovih kolačića, pa se recepti za vanilice često nalaze i u stranim kuharicama kao poseban delikates.
Zaključak
Vanilice nisu samo obični kolačići, već nosioci jedne duboke tradicije i kulture. Njihov ukus osvaja srca širom sveta, a njihova priprema spaja generacije. Neka ovi mali, mirisni kolačići i dalje budu neizostavan deo naših slatkih sećanja i tradicija koje negujemo. Nadamo se da smo vam pomogni da napravite vanilice po bakinom originalnom receptu.
Idite nazad na Bakin kuvar
Kada ste dodali secer?Ne vidim da ste ga dodali…
Hvala Jasmina, u pravu ste Evo dodali smo 🙂
Pozdrav
Vaša Sećanja