Ajmokac je tradicionalno jelo koje se priprema u mnogim domaćinstvima, a recept koji vam predstavljam je inspirisan starim, porodičnim običajima, kako su ga pripremale naše bake. Jelo je jednostavno, ali vrlo ukusno, i u sebi sadrži bogatstvo ukusa zahvaljujući svežim sastojcima i pažljivo pripremljenoj supi.

Poreklo i istorijat:

Ajmokac, iako nije toliko poznat kao neka druga jela iz naše tradicije, zapravo nosi sa sobom duh starinskih kuhinja. Ovaj recept potiče iz domaćinske tradicije, gde se korišćenje svežih, sezonskih sastojaka ujedno smatralo i umetnošću i praksom. Vezan je za jela koja su pripremana u zimskim mesecima, kada je porodica okupila oko stola, a jelo je bilo jednostavno, hranljivo i pružalo je toplinu u hladnim danima. Recepti poput ovog su često prenošeni s generacije na generaciju, a bakini recepti su često ti koji su ostavljali najlepši pečat u porodici.

Sastojci:

  • 1 pileće grudi
  • veza zeleni za supu
  • 5-6 čenova belog luka
  • 3 kašike brašna
  • komadić putera ili malo ulja
  • 2 kašike limunovog soka ili sirćeta
  • so, beli biber

Priprema:

Od pilećih grudi i zeleni skuvati supu. Skuvano meso odvojiti od kosti, skinuti kožicu, pa iseći na krupnije komade.

ajmokacSad napraviti ajmokac: na malo putera ili ulja kratko propržiti sitno iseckan beli luk, dodati brašno, pa nalivati sa nekoliko kutlača supe (oko pola litra), uz neprestano mešanje. Kada je sos umerene gustine, spustiti komade mesa i ostaviti na tihoj vatri još nekoliko minuta.

Ako je sos pregust, razrediti ga supom. Začiniti belim biberom i limunovim sokom ili sirćetom pre služenja.

Saveti i trikovi za pripremu

Saveti za sastojke:

  1. Pileće grudi: Koristite sveže pileće grudi, najbolje bez kože, kako bi jelo bilo lakše i zdravije. Ako želite bogatiji ukus, možete koristiti pileći batak ili mešavinu delova pileta.
  2. Zelenje za supu: Uvek koristite sveže zeleni za supu (peršun, celer i ljubičasti luk), jer oni daju prirodnu aromu. Uzimajte celu vezu, ali obavezno je dobro oprati pre nego što je stavite u vodu.
  3. Beli luk: Beli luk daje jelu duboki ukus, pa ga možete povećati u receptu, posebno ako volite intenzivnije začine.
  4. Limunov sok ili sirće: Ako želite malo kiselkasti ukus, limunov sok je bolji izbor, ali sirće može biti dobar zamena, naročito ako volite jače ukuse.
  5. Putar ili ulje: Putar daje bogatiji ukus, ali možete koristiti i maslinovo ulje kao zdraviju opciju.

Saveti za pripremu:

  1. Kuvanje mesa: Da biste dobili sočno meso, ne kuvajte pileće grudi predugo. Meso treba da bude mekano, ali ne suvo.
  2. Zaprška: Kada pravite zapršku sa brašnom, pazite da brašno ne pregori, jer može da da gorak ukus. Pržite na umerenoj temperaturi.
  3. Začini: Uvek dodajte so i biber postepeno, kako biste mogli da kontrolišete jačinu začina.
  4. Supa: Ako želite da supa bude bogatija, možete dodati povrće kao što su šargarepe ili krompir.

Tehnike kuvanja:

  • Kuvanje na tihoj vatri: Najbolje je da kuvate jelo na niskoj temperaturi kako bi se svi sastojci dobro spojili i ukus dobro upio.
  • Proprženje začina: Uvek propržite beli luk i začine pre nego što ih stavite u supu, kako biste oslobodili njihove arome.

Predlozi za serviranje:

  • Uz hleb: Ovaj ajmokac se sjajno slaže sa svežim, mekanim hlebom. Možete čak poslužiti sa domaćim hlebom ili kroasanima za savršen obrok.
  • Uz salatu: Da biste dodali svežinu, poslužite uz jednostavnu salatu od paradajza, krastavca i crnog luka, začinjenu sa malo maslinovog ulja i balzamiko sirćeta.
  • Ukrašavanje: Jelo možete ukrasiti svežim peršunom ili kvascem od limuna, što će dodatno pojačati svežinu ukusa.

Čuvanje i ostatci:

  • U frižideru: Ostatke možete čuvati u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru do 3 dana. Pre nego što ih ponovo zagrejete, dodajte malo vode ili supu da bi jelo ostalo sočno.
  • Zamrzavanje: Možete zamrznuti jelo do 1 meseca. Preporučuje se da ga stavite u manju količinu, tako da možete odmrzavati samo onoliko koliko vam je potrebno.

Prilagođavanje i varijacije:

  • Vegetarijanska verzija: Ako želite vegetarijansku varijantu, možete zameniti pileće meso sa tofuom ili tempehom. Takođe, povrće može biti bogatije, sa šampinjonima, tikvicama i paprikama.
  • Začini: Možete dodati origano, majčinu dušicu ili ljuti biber za dodatnu aromu.
  • Kiselo: Ako želite jači kiseli ukus, umesto limunovog soka, dodajte malo crvenog vina i još više sirćeta.

Nutritivne vrednosti (po porciji):

SastojakKoličinaNutritivna vrednost
Pileće grudi150g165 kcal
Zeleni za supu1 veza15 kcal
Beli luk5-6 čenova10 kcal
Brašno3 kašike90 kcal
Putar1 kašičica35 kcal
Limunov sok2 kašike6 kcal
So i beli biberpo ukusu0 kcal
Ukupno321 kcal

Zaključak:

Ajmokac je jednostavno, ali veoma ukusno jelo koje se lako priprema i daje bogatstvo ukusa zahvaljujući svežim sastojcima i pažljivoj pripremi. Možete ga prilagoditi prema svom ukusu, dodajući začine ili povrće po želji. Ovo jelo je savršen izbor za porodične obroke i idealno je za hladne zimske dane. Svi sastojci su hranljivi, a priprema je brza i jednostavna.

 

Bakina glavna jela

Idite nazad na Bakin kuvar

PODELI: